Kissztr
A klnbz wicca-gazatok egy-egy szt gyakran ms-ms rtelemben hasznlnak, ezrt nmelyik szcikknl egynl tbb meghatrozst is kzlk.
Akasa-krnika - Asztrlis megrktse mindannak, ami a vilgon trtnt.
Alakvlts - A smndobols, narkotikumok s/vagy tnc hatsra llekben llati alakot lt.
lds – Annak mvszete, hogy pozitv energit adjunk t egy szemlynek, helynek vagy trgynak. Szellemi vagy vallsos tevkenysg.
Amulett - Vdelem cljbl viselt trgy, rendszerint kszer.
Anh - Az let rsjele az kori Egyiptomban, amely keresztet formz, hurokkal a vgn.
rnyak knyve - A boszorknyok kzzel rott varzsknyve.
Asztrlis kivetts - Mdosult tudatllapot, amelybe gyakran transz rvn juthatunk, s amelyben a tudat kiszabadul a test ktelkbl.
Athame - Varzslsoknl s szertartsoknl hasznlt ks. A klasszikus wicca csupn ritulkhoz veszi el, s elrs, hogy a nylnek feketnek kell lennie.
Aura - Az llnyek bioenergia-mezje.
Bbu - Emberi kpms, amellyel varzslatot vagy mgikus praktikkat vgeznek.
Bjols - Rendszerint krtkony hats, nevezik mg toknak, igzsnek, rontsnak is.
Balefire – Mgikus szndkkal gyjtott tz, elssorban a szabad g alatt megtartott szertartsokon. A balefire (rmtz) mglyit hagyomnyaink szerint Yule, Beltane s Nyrkzp alkalmval rakjuk.
Beavats – Az a szertartsos esemny, amelynek sorn az addigi tanoncnak vagy idegennek tekintett embert bevezetik egy csoportba, azonos rdekldsek trsasgba, szakmai krbe vagy vallsba, egyben felels tagg fogadjk.
Beltane – Wicca nnep, prilis 30-n vagy mjus 1-n tartjuk (ez helyi szoksok szerint vltoz dtum). A beltane egyb elnevezsei: Mjus Elestje, Roodmas, Walpurgis j, CethSamain. A beltane az Istenn s Isten jelkpes egybekelsnek nnepe, s tartalma kapcsoldik a kzelg nyri hnapokhoz.
Bolline – Fehr nyel ks. Mgikus s wicca szertartsokon hasznljk gyakorlati feladatokra. Ezzel vgjuk le a virgokat, daraboljuk fel a gymlcsket. Fizikai vgsra val, teht az athamval ellenkezkppen hasznljuk.
Boszorkny – A hajdani boszorknyok a keresztnysg eltti Eurpban gyakoroltk mestersgket, a npi termszettudomny hagyomnyainak lettemnyesei voltak. Klnsen sokat tudtak a nvnyekrl, azok gygyt s tudatmdost hatsrl, magrl a gygytsrl, a vizekrl s a kvekrl. Boszorkny volt az, aki a boszorknymestersget zte. Ksbb a szervezetten terjeszked keresztny valls hvei szndkosan flremagyarztk e sz jelentst, s tbolyult, veszedelmes, a termszetfltti negatvummal lepaktl lnynek lltottk be a boszorknyokat, akikrl feltteleztk, hogy rombol, krtkony varzslatokat znek. A vlemny megvltoztatsnak politikai, vallspolitikai, gazdasgi s szexualitssal kapcsolatos okai voltak, mivel a keresztny hit kpvisel kizrlagossgra trtek. Ez azonban nem vltozatott a boszorknyok eredeti letfelfogsn. Egyesek mg ma is elhiszik, hogy a boszorknyok rtalmas lnyek, pedig ez egyszeren nem igaz. S ami a legszomorbb meglepets, egyes wicck elhiszik magukrl, hogy a destruktv hatalmak szolglatban llnak. Annyit mondhatok, k bizony nagyon tvol llnak a valdi boszorknysgtl.
Boszorknyflaska - Lezrt palack, amelyet elrejtenek vagy elsnak a hz krl annak vdelmre. Sokflekppen kszlhet. Nmelyik boszorkny az v sorn felgylt szemttel - trt cserppel, rozsds szegekkel, eldobott levelekkel stb. - tlti meg, s rendszerint valami szemlyeset is hozzad, hajszlat, krmdarabkt, vizeletet, eldobott ktszert vagy tampont. Ezt az albbi vltozatot mindig elssk, leginkbb Samainkor (hogy a kvetkez v szerencss legyen). A flaska egy msik fajtjba st vagy cukrot s/vagy gygynvnyeket rejtenek, s vdelem gyannt hasznljk meghatrozott veszedelmekkel szemben, vagy a boldogsg s a jlt rdekben varzsolnak vele. Ezt a fajta palackot a hzban troljk.
Boszorknykirlyn - Olyan fpapn, akinek kovenje j trsulsokra oszlott szt.
Boszorknylabdacs - Szraz nvnyi szlakbl ll csom, amelyet felkap a szl, brmely gaz szba jhet. Pettyes fellet veggoly, amelyet kiakasztanak az ablakba a boszorknyok tvoltartsra, s varzslataik foglyul ejtsre. Lehet boszorknyok jelmezblja is.
Boszorknyltra - A csomvarzsls egy vlfaja, amelynek sorn meghatrozott cllal bogokat ktnek egy ktlre - teszem azt negyvenet -, vagy negyven szembl ll olvast ksztenek, hogy ennek segtsgvel meditljanak vagy javtsk sszpontost kpessgket.
Boszorknymester - Rgi megjells a frfi boszorknyokra, amelyet immr senki sem hasznl. A boszorknyldzsek idejn olyan frfiakat is neveztek gy, akik boszorknynak lczva magukat befrkztek a kovenekbe.
Boszorknymestersg – A boszorknyok chnek tudomnya – mgikus cselekvsek sora, clja elssorban a szemlyes er mgikus hasznostsa, a kvekben, virgokban, sznekben s illatokban, valamint egyb termszeti jelensgekben rejl erkkel szvetkezve. A boszorknymestersg gyakorlsa nem vallsi tevkenysg, br sok wicca tartja vallsnak.
Boszorknytanya - Rendszerint itt tallkozik a koven, gyakran a fpap vagy a fpapn laksa.
Boszorknyldzs - Az a trtnelmi idszak Eurpban, amikor a keresztnyek ldztk s megknoztk a boszorknyokat, vagy akiket azoknak mondtak. Ezreket kldtek hallba - vagy felakasztottk, vagy meggettk ket.
Bruja/brujo - A boszorkny spanyol elnevezse (a j-t h-nak kell ejteni).
Ch - A boszorknyok kzssge.
Csakra - Az emberi test ht erkzpontja.
Deozil - Az ramutat jrsval megegyez irny.
Dzsudzsu - Nyugat-Afrikban gy nevezik a mgit.
gruha - Ritulis meztelensg, bizonyos wicca gazatokban ktelez.
Ekletikus rendszer - Ha egy boszorkny tbb kultrkrbl vagy mitolgiai rendszerbl mert.
Elemek – Fld, leveg, tz s vz. A ngy lnyegi elembl pl fel a vilgmindensg. Az sszes ltez s a ltezs lehetsgt magban foglal dologban megtallunk e ngy elem kzl legalbb egyet vagy egyszerre tbbet. A varzslatokon keresztl kzelthetk meg, a mgikus tevkenysggel elrhetjk, hogy kzrehassanak a kvnt vltoztatsok rdekben.
Energia – Azt a jelenleg mrhetetlen, de vals ert jell fogalom, amely minden termszetes trgyban s lnyben – kztk a sajt testnkben is – megtallhat. A npi mgia hasznlja.
Esbat - Telihold idejn tartott kovengyls, nmelyik boszorkny - helytelenl - a kisebb szombatokat jelli ezzel az elnevezssel.
Eszkzk – A wiccban gyakran hasznlt sz. gy nevezzk azokat a trgyakat, amelyek megknnytik a wicca rtusok vgrehajtst (fstl, varzsplca, gyertyk, s, vz s tmjn), de a bels folyamatokat is (vizualizci s koncentrci tbbek kztt). A mgia egyes formiban a fogalom kvekre, nvnyekre, sznekre s a bbjban felhasznlt egyb erforrsokra is utal.
vkerk - A Nap s a Hold ves ciklusa. Jelenti mg az llatv s a ngy vszak teljes krt is.
Evokci - Szellemek, elementlok vagy egyb ltezk megidzse.
Familiris - Olyan llat, rendszerint macska, amellyel a boszorkny pszichikus, mgikus kapcsolatra lp. A familirisok segtsget adnak, megvdelmeznek, trsasgot szolgltatnak, s felttel nlkl hsgesek gazdjukhoz.
Fehr boszorkny - A jobb kzrl val svny boszorknya.
Felszentels - Az a szertarts, amely adott trgyat vagy teret szent hasznlatra tesz alkalmass.
Fpap/n - Olyan boszorkny aki elrte gazata legfels beavatsi fokozatt s kovent vezet.
Fordtott mozgs – Az ramutat jrsval ellenttes mozgs. Az szaki fltekn a negatv mgikus szndkkal vgrehajtott cselekvs irnya, tovbb a negatv energik sztszrsakor vagy rtalmas llapot megsznsekor (pldul betegsg) hasznlt mozgsi irny. A dli fltekn a wicck ppen ellenkez rtelemben hasznljk, mert fordtva rzkelik a Nap jrst. Teht az ausztrliai boszorknyok az ramutat jrsval ellenttes irnyba haladva gyakoroljk a pozitv mgit. Mindkt irny mozgs szimbolikus rtelm s jelentsg, tapasztalatok tmegn alapul. Csak a szk ltkr emberek hihetik, hogy ilyesmi vletlenl alakulhatott ki s mindssze szoks krdse, melyik irny lendti fel a pozitv s melyik a negatv energikat. Az ramutat jrsval egyez, illetve fordtott mozgs a Nap s a Hold napi tjnak a jelkpe. A szertartsokon a legtbb wicca az ramutat jrsval egyez irnyba jr krbe, amikor az erteret pti maga kr, s fordtott irnyban, amikor a ceremnia vgeztvel eloszlatja a mgikus krt, s visszaszedi a belfektetett energit.
Fld ereje – A kvekben, az svnyokban, a nvnyekben, a tzben, a szlben (s a vzben) lakoz energikat egytt nevezzk a Fld erejnek. A megtesteslt isteni er. Legjobb a mgikus tevkenysg kzben rhangoldni, mert a segtsgvel elrhet minden kvnt vltozs.
Fstltart – Hll tartly, amelyen fasznparzson getjk a fstlt. A leveg elmt jelkpezi.
Gabonaszellem - A gabona valamilyen ltezben, szemlyben vagy llatban megtestesl szelleme.
Gardnerinizmus - Gerald Gardner iskolja. tmasztotta fel a wicct halottaibl. Ma a formlis wicca-gaztok poljk ezt a hagyomnyt
Gris gris - Francia tolvajnyelvi sz a varzslsra.
Hagyomnykvet wicca – Olyan wicca csoport tagja, ahol a tagok klnleges elkszletek s beavats utn vlnak teljes jog boszorknny. Szoksaikat, szertartsaikat a maguk ltal rt s titkosan kezelt rnyak knyvben rzik. Ms szoksokat kvet wicca csoportokat vagy mltnyolnak, vagy elutastjk tanaikat. A hagyomnyos szertartsrend s tudnivalk tbbsgt kovenek szmra ksztettk, de a magnyos boszorknyok is kvethetik.
Halottidzs (nekromancia) - Jsls a halottak szellemnek kzremkdsvel.
Harmadik szem - A homlok kzepn tallhat csakra.
Hromszoros trvny – Wicca hit, amely szerint minden cselekedetnket, a pozitvokat s negatvokat egyarnt hromszorosan kapjuk vissza.
Id Homokja - Az egyiptomi Nagy Szfinx mancsai kzl vett homok, amely a tartssgra vonatkoz varzslatok segdeszkze.
Imdkozs – Cselekedet, amely alatt a figyelmnket az istensgre irnytjuk s kommuniklunk vele. A wiccban az Istenhez s Istennhz (vagy nha csak egyikkhz) imdkozunk.
Imbolc – Februr 2-n tartott wicca nnep. Egyb nevei: Candlemas, Lupercalia, Pn nnepe, Fklyk nnepe, a Nvekv Hold nnepe, Oimelc, Brigit napja stb. Az Imbolc alkalmval a tavasz els jeleinek lttn az Istenn felledsnek rvendeznk, hogy maghoz trt a Nap (az Isten) Yule napjra es szletst kveten.
Incubus - Rosszindulat hmnem ltez, aki alv nkkel kzsl.
Invokci – Felsbb hatalomhoz, vagy hatalmakhoz forduls. Annak mdja, hogy tudatos kapcsolatot alaktsunk ki az Isten s Istenn azon vonsaival, amelyek bennnk lakoznak. Az invokci ltszlag arra kri ket, jelenjenek meg, de valjban minket breszt ismtelten tudatra annak, hogy jelen vannak.
Isten – A wiccban az Isten alapveten a frfi alapelv, az Istenn tkletes kiegsztje. Gyakran azonostjk a Nappal, a sivatagokkal s az erdkkel, a vadllatokkal. Egyesek a hall s a feltmads uraknt ltjk. A nyolc Szabbat a wicck az szletst, rst, az Istennvel val egyeslst, majd hallt nneplik. Az Istent ne keverjk ssze az „Isten” megszokott keresztny rtelmezsvel.
Isteni er – Az Istennben s az Istenben rejl lthatatlan energia.
Istenn – Ahny wicca, annyi defincija ltezik. Tekintik a vilgegyetem teremtjnek is; a termkenysg vgs, tkletes forrsaknt, egyet jelent a blcsessggel, szeretettel, sznalommal, gygytssal s mgikus ervel. Gyakran azonostjk a Holddal, a tengerekkel s a Flddel a wicca gondolatvilgban, de az idk sorn sok valls imdta.
Italldozat - Az istensgnek felajnlott folyadkot - pldul bort vagy tejet - rendszerint a fldre loccsantjk, de nthetik a tzre is, vagy felldozhatjk egyb mdon.
Jellt - j boszorkny a tanoncidszakban (ez rendszerint egy v s egy nap), beavatsa eltt.
Jin/jang - Egymssal ellenttes, m egymst kiegyenslyoz frfi s ni selv. A jin energija nies (Hold), Negatv s passzv, a jang frfias (Nap), pozitv s tevkeny.
Jni - A ni nemi szervek, amelyek szimblumai az let szentsgnek, a teremtsnek, a termkenysgnek, a nemisgnek, a Nagy Istennnek stb.
Jsls - Brmely olyan jseljrs, amely feltrja a jvend titkait (pl. tarot, rnajsls, kristlynzs).
Karma - Tettkvetkezmnyek, amelyek felgylemlenek cselekedeteink nyomn, s amelyeknek kros vagy kedvez hatsait kvetkez leteinkbe is tvisszk.
Kehely - A szertartsoknl alkalmazzuk, s a vz elemt kpviseli.
Kzfog – A wiccban azt nevezzk gy, amikor kt ember az Isten s Istenn eltt a szerelem ktelkben ritulisan egyesl.
Konyhai boszorkny - Aki jobbra gyakorlati mgit mvel, amelynek laksa, hzi tzhelye s csaldja ll a kzppontjban.
Koven - Boszorknyok szervezett csoportja, akik egytt gyakoroljk mestersgket, kzsen imdkoznak s nnepelnek. A kovenek tagltszma a hagyomny rtelmben nem lehet tbb tizenhromnl. lkn a fpapn s fpap ll.
Kristlynzs - Jsls kristlygmb segtsgvel, de tekinthet a js vztkrbe, stt tkrbe vagy egy tl stt tintba is.
Krvets – Az a folyamat, amikor a testbl pozitv energia ramlik ki, s jkora, nem fizikai ergmb keletkezik. ltalban ebben trtnnek a wicca rtusok. A wicca rtus tbbnyire krvetssel kezddik. A folyamatot nevezik a „krfektetsnek” vagy a „szent tr teremtsnek” is tbbek kztt.
Kundalini - A gerincoszlop aljn, a gykr-csakrnl szunnyad bioenergia, amelyet a jga s egyb, a megvilgosodst clz spiritulis gyakorlatok breszthetnek fel.
Litha – A nyri napfordul. Wicca vallsos nnep, hagyomnyosan a mgia idszaka. Nevezik Nyrkzpnek is.
Lugnasad – Augusztus 1-n megtartott wicca nnep. Egyb elnevezsei: Augusztus Elestje, Lammas, Kenyr nnepe. Az els betakarts nnepe (Angliban!), ekkor teszik el tlire a learatott termst s a begyjttt nyri gymlcsket, ettl fogva ismt rvidlnek a nappalok, mert az Istent titokzatos mdon kezdi elhagyni az ereje.
Mabon – Szeptember 21-n, illetve az id tjt megtartott nnep, az szi napjegyenlsg napja, a wicck ilyenkor nneplik a msodik betakartst. A termszeten mr ltszanak a tlire kszlds jelei. A Mabon egy si betakartsi nnep maradvnya, a vilgon szinte mindentt kzismert.
Magnyos wicca – Olyan szemly, aki a wicct a krlmnyek folytn vagy sajt akaratbl egyedl, csoport tmogatsa nlkl gyakorolja.
Mgia - Szertartsmgia, magas rend varzsls. Angol rsmdja (magick) megklnbzteti a szemfnyvesztstl. Termszetes tevkenysg, nem termszetfeletti mvelet.
Mgikus kr – Az a szemlyes erbl ltrehozott gmb, ahol ltalban megrendezik a wicca szertartsokat. A kr magt a fld feletti s fld aln nyl gmbt osztja kt egyenl nagysg fltekre. Vizualizcival s mgival teremthet meg.
Mgus - Aki mgival foglalkozik, de nem boszorkny. Bizonyos wicca-gaztokban olyan frfi boszorkny, aki tljutott az els beavatsi fokozaton.
Mtrix - A mindensg, mint a Nagy Istenn letszvete.
Mdium - Olyan szemly, aki kzvetti a szellemek s egyb ltezk zenett.
Meditci – Elmlkeds, elmlylt tprengs, nmagunkban, illetve kifel forduls, ha a termszetre vagy az istensgeinkre irnytjuk a figyelmnket. Csndesen tlttt id, amely alatt a meditl szemly hosszasan kitart egy bizonyos gondolat mellett, azaz elidzik egy elkpzelsnl, s megengedi magnak, hogy kpzetei nkntelenl merljenek fl az elmjben.
Megidzs - Az istensg megidzse, hogy segtsget krjnk tle vagy megldja varzslatunkat.
Modzso - A varzslat afroamerikai megjellse.
Modzso-zacsk - Kicsiny zacsk, amely rendszerint amuletteket s talizmnokat tartalmaz, s amelyet vdelem vagy a varzser nvelse stb. cljbl a nyakba akasztanak.
Nagyany - Ni smn az Egyeslt llamokban, az Appalach-hegysg krzetben.
Npi varzsls - Az adott kultrkr npi hagyomnyaiban jelenlev varzspraktikk. Mgia gyakorlsa szemlyes er hasznlatval, termszetes eszkzkkel, nem vallsos keretben, egy pozitv vltozs rdekben.
Nyr Orszga - Itt pihennk meg hallunk utn, kt testet lts kztt.
Ogam - Varzserej rnabc.
Okkult elme – A tudattalan, illetve a tudatalatti, ezzel rzkeljk az okkult vilg jelensgeit, ltnoki elmnek is nevezhetnnk. Az okkult elme alvs, meditci s lmods kzben mkdik. Kzvetlen kapcsolatban ll az Istennvel, az Istennel s a minket krllel, fizikailag rzkelhetetlen vilg sszetevivel. Az okkult elmhez hozztartozik a ltnoki tevkenysg fogalma, amikor jsolunk vagy bepillantunk a jvbe, a mltba; a tudatos elme s az okkult elme kzs csatornjt szabadtjuk fel. Intucinak, vagyis megrzsnek nevezzk azokat az ismereteket, amelyeket az okkult elme mkdsekor szerznk, ezek tbbnyire vratlan megvilgosodsknt rik a tudatos elmt.
Omen - Brmi, ami pozitv vagy negatv jelknt rtelmezhet.
Orkulum - Jshely, jslat, csalhatatlan blcs. Jsls az istenek segtsgvel, akiknek kzlseit a pap/n rtelmezi. Ide sorolhat a madrjsls, a levelek suhogsbl vagy a vz csobogsbl val jsls (a leghresebb jshely az kori vilgban Delphoiban mkdtt).
ramutat jrsval egyez irny – Az ramutat jrsa a Nap napi ltszlagos mozgsnak irnyt kveti. Az szaki flteke vallsaiban s mgikus megmozdulsaiban az ilyen irny mozgs az letet, a pozitv energikat s a javakat jelkpezi. Legtbbszr varzslat kzben s a szertartsokon hasznljuk, pldul amikor krbejrjuk vagy tncoljuk a mgikus krt. A dli fltekn, fleg az ausztrl boszorknyok a Nap jrst kvetve pp a fordtott mozgst tartjk pozitv tartalmnak.
Orisa - A Santerinus (vudu) hagyomny istenei.
Orvossgos tska - Az indin smnok zacskja, amelybe rendszerint gygyfvek, kvek, tollak s egyebek tallhatk.
Ostara – A tavaszi napjegyenlsg nnepe mrcius 2. krl. A csillagszati tavasz kezdete, ekkor olvad el a h, s tnik el a jeges pncl a fldekrl. gy azutn a tz s a termkenysg fesztivlja is, hiszen a Nap visszatrst, az Isten s Istenn termkenysgt ltetjk.
Ouidzsa-tbla - Betkkel s egyszer szavakkal telert tbla, amely a szellemekkel val kapcsolatteremtsre szolgl. A szellemzeneteket kt vagy tbb szemly rtelmezi, akik egy ostyatnyrt mozgatnak a tbln, ahol az megrinti a fels vilg zenett jelz betket s szavakat.
reg llek - Tbbszr is megtesteslt llek.
tszrs csk - Cskvlts a koven ellenkez nem tagjai kztt a klasszikus wiccban (a lbfejet, trdet, medenct, mellet s ajkat cskoljk meg).
tszrs kts - E ritul sorn megktik a csuklt, a nyakat s a bokt.
Plyz, ttrt - A koven mg be nem avatott j tagja.
Pentagramma - Ha egy pentkulumba rnak, nyomtatnak vagy rajzolnak, az mr pentagramma. sszefond tg csillag, egyik cscsval felfel, amelyet rgta hasznlnak vd clzattal. Manapsg a pentagrammt a fld elemmel s a wiccval azonostjk. Nem ktdik hozz semmi gonosz.
Pentkulum - tg csillag, amely rendszerint egy krbe foglal helyet. A tarot-lapok egyike. A fld elemet jelkpez ritulis trgy, ltalban kerek falapra vsik az tg csillagot, illetve fmbl vagy agyagbl ksztik. Lehet domborm, vset, tvsmunka, festmny, a levegben szintn felrajzolhat.
Pogny – A latin paganus szbl ered kifejezs, a termszettel sszhangban l, termszeti istensgeket tisztel seink voltak a pognyok (a magyar s keresztny szhasznlattal ellenttben nem az istentelen jelz szinonimja). Ma a wicca, tovbb egyb mgikus, samanikus s sokistenhv embereket nevezzk pognyoknak, a sz s az j pogny kifejezs egyenrangak, felcserlhetk.
Prna - A bioenergia hindu megjellse. Az leterben valamennyi llny osztozik.
Pszichikai tudatossg – A tudatos okkult lelki llapot, amelyben az okkult elme s a tudatos elme sszekapcsoldik s harmniban dolgozik.
Pszichometria - A telepatikus kpessgek mrse.
Pszichopomposz - Istensg, aki a tlvilgon vezeti a lelket.
Rangids boszorkny - Olyan boszorkny, akit megbecslnek a Chen bell, vagy aki elrehaladott beavatsi fokozatot szerzett.
Reinkarnci - Llekvndorls, metempszichzis, jbli testet lts. Az jjszlets tana. Sorozatos megtestesls emberi alakban, hogy a nem nlkli s kortalan llek fejldhessen.
Rejtzkd gyermekek - Azok a boszorknyok, akik nem gyakorolhatjk szabadon vallsukat, a Nagy Istenn rejtzkd gyermekei.
Repl kencs - Rendszerint gygynvnyekbl kszl, amely a brre kenve elsegti az asztrlis kivettst.
Ritulis tudatossg – A tudat klnleges llapota, a sikeres mgikus tevkenysggel elengedhetetlen. A varzslat vgrehajtja vizualizcival s szertartsos magatartssal rheti el. Olyan elmellapot, amelyben a tudatos s okkult elme gondolkodsa egybe fondik, s rhangoldik bizonyos energik rzkelsre, kpes sszpontostani, szndkval feltlteni s a mgikus clra irnytani azokat. Fokozza az rzkek befogadkpessgt, s a teljes tudat figyelmt kiterjeszti a ltszlag lthatatlan, testetlen vilg impulzusaira; egy lncszem, amely sszekapcsolja a termszetet a mgtte meghzd erkkel, valamint a mindent that isteni tervvel.
Ronts – Tnkreteszi az letet, haszontalan, mrgez, rt vagy gonosz.
Ront mgia - Fekete mgia, rendszerint rosszakarat szellemek kzremkdsvel. jabban nhny mgus gy hatrolja el magt a boszorknyoktl.
Rna - skandinv bc, amelyet kvekre s botokra rajzoltak, s jslsra hasznltak. Rnarssal varzsnekeket is kltttek. Egyes elemei az germn bc rszei, ms elemei jelkpes rtelm kpjegyek, vagyis piktogramok. Napjainkban a mgiban s a jsok krben ismt igen elterjedt hasznlatuk.
Samain – Oktber 31-n megtartott wicca nnep, November Elestje, Mindenszentek, Lelkek nnepe, Halottak Napja. Almk nnepe nven szintn kzismert. A Samain jelzi a Napisten jelkpes hallt s tkelst az rk ifjsg birodalmba, ahol a kvetkez jjszletsre vrakozik. A reinkarnci Yule alkalmval kvetkezik be, mert az Anyaistenn ekkor szli jj az Istent.
Smn - Az indinok s a szibriai npek orvossgos embere s varzslja, aki alakvltsra is kpes, kapcsolatba kerl az sk szellemvel, s jsol. Ni smnok is lteznek.
Santeria - Afrikai, karib-tengeri fldvalls, amely a joruba isteneket katolikus szentekkel tvzi.
Sejk - Mai egyiptomi arab megjells a mgus-adeptusra.
Svnyboszorkny - Nem tartozik a wicchoz, inkbb a smnok tjt jrja.
Strega - Olasz varzslhagyomny.
Succubus - Rosszindulat ni szellem, amely alv frfiakkal kzsl.
Szabbat - A wicck venknt megrendezett nyolc nnepe (Beltane, Imbolc, Lugnasad, Mabon, Nyrkzp, Ostara, Samain).
Szemlyes er – Az emberi testet letben tart energia. Vgs soron az Istenntl s az Istentl ered, egsz pontosan a kettjk mgtt meghzd erbl eredeteztethet. Elszr az anyamhben szvjuk magunkba magzat korunkban, ksbb az telekkel, a vzzel, a Hold s a Nap energiival, valamint a termszetes erforrsokbl vesszk magunkhoz. A megrzkdtats, feszltsget okoz esemnyek, a gyakorls, a szerelmi let, a fogamzs s a gyermekszls sorn ezt az energit bocstjuk ki magunkbl. A mgia gyakorlatban a szemlyes ert sajtos clok rdekben lendtjk mozgsba.
Szensz - Szellemidz gyls, "asztaltncoltats".
Szertarts – Ceremnia, rtus. A mozdulatok, szavak, bels folyamatok irnytott sszessge, teht az nkifejezs sajtos formja, amelyet valamilyen kvnatosnak rzett hats rdekben nyilvntunk ki. Vallsi rtelemben ez lendti az embert az isteni egyesls fel. A mgiban mdosult tudati llapot elrst teszi lehetv, hogy azutn a mgus cljnak megfelelen mozgathassa az energikat. A varzslat egyfajta mgikus szertarts.
Szigillum - Okkult jel, paprtalizmn.
Szz - A ni letnek a havivrzs megindulstl az anyasgig tart szakasza. Szznek nevezik a hagyomnyos kovenek helyettes papnjt is.
Talizmn - Olyan mgikus trgy, amely fokozza a varzslatok hatsossgt. Rendszerint a cljnak asztrolgiailag leginkbb megfelel idben ksztik el.
Tantra - A kundalini-jgn s a szexulmgin alapul indiai spiritulis irnyzat.
Tarot - si krtyajsls.
Trsuls - A kovennl kisebb csoport, egytt tanul, imdkoz, nnepl s a mestersget kzsen gyakorl boszorknyok alkotjk. |